NR TEL: 58 620 18 28 nie istnieje od 01.08.2020r. Od 18.05.2020r. kontakt z Przedszkolem nr 25 jest przez stronę przedszkola, e-maila: przedszkole@p25.edu.gdynia.pl, oraz numery telefonów: dyr.: 699 909 234, intendent i zgłaszanie nieobecności : 725 269 783.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Uwaga Rodzice

Uwaga Rodzice

Szanowni Rodzice!

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie dzieci czy są wolne od pasożytów. Odnotowaliśmy jeden przypadek owsików.  Przypominam, że do przedszkola przyprowadzamy dzieci zdrowe. 

Dlatego, aby zapobiec przedstawiam kilka wskazówek:

 

Owsica. Pasożyty częste u przedszkolaków

Owsiki powodują, że twoje dziecko jest rozdrażnione, ma podkrążone oczy, skarży się na bóle głowy, źle śpi i budzi się w nocy, narzekając na swędzenie w okolicach odbytu. Owsiki to pasożyty, którymi bardzo łatwo się zarazić.

Przeczytaj albo posłuchaj czym są owsiki oraz jak przebiega leczenie owsicy.

Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w żłobku czy w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka oraz rówieśnicy z przedszkola. Dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

- Owsica to dla wielu rodziców, wstydliwa choroba i nie wszyscy mówią o niej, gdy pojawi się u ich pociechy. A w takiej sytuacji powinno się poinformować przedszkole czy żłobek, by wszyscy w grupie mogli, nawet profilaktycznie, poddać się leczeniu. Jeśli w grupie jedno dziecko jest zakażone, to niemal pewne, że pozostałe dzieci, także mogą. 

Wylęgają się w jelicie 

Chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów np. dotykając zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja. Są one małe i lekkie, więc unoszą się także w powietrzu.  Zakazić się można również jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.

Higiena przede wszystkim 

Owsiki czasem powracają, szczególnie u dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, często ssą palec. Wówczas leczenie trzeba powtórzyć. By do tego nie dopuścić należy dbać o czystość, a dzieci uczyć, aby kilka razy w ciągu dnia, dokładnie myły rączki ciepłą wodą z mydłem. - Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem. Dzieci bawią się częściej w piaskownicach, które mogą być źródłem zakażenia. 

Dyrektor

 

Data dodania: 2020-10-30 15:09:50
Data edycji: 2020-10-30 15:16:47
Ilość wyświetleń: 1170
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

81-377 Gdynia

ul. Augustyna Necla 14

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej