Pierwszy Dzień wiosny

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2022 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w niedzielę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słomy i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

W naszym Przedszkolu planujemy zabawy 21 marca - poniedziałek, w ogrodzie z Panią Wiosną.

Dzieci prosimy o ubranie w kolorze zieleni lub zieleni i żółtym.

Zapraszamy tego dnia na kolejne atrakcje.

Data dodania: 2022-03-18 14:04:10
Data edycji: 2022-03-18 14:04:35