Ferie zimowe

KOMUNIKAT – Ferie zimowe 2023 rok

Szanowni Państwo,

zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2022/2023 zimowa przerwa  świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2022 roku. W roku szkolnym 2022/2023 ogłoszone zostały terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach, tj:

• 16 – 29 stycznia 2023 roku

województwo: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

• 23 stycznia – 5 lutego 2023 roku

województwo: podlaskie, warmińsko-mazurskie

• 30 stycznia – 12 lutego 2023 roku

województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

• 13 – 26 lutego 2023 roku

województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

W poniedziałek, 16  stycznia 2023 roku zimowy odpoczynek rozpocznie się dla dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Niezależnie od tego w jakiej formie uczniowie będą spędzały ferie, ważne jest aby zapewnić uczestnikom właściwą opiekę oraz bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Wysokie standardy bezpieczeństwa powinny być priorytetem podczas organizacji wszelkich form wypoczynku.

Organizatorzy

Rejestracja wypoczynku zimowego będzie się odbywała na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2022r. poz. 2230) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. 2016 r. poz. 452
z późn. zm.)

Jeśli jest mowa o wypoczynku, to należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

Wypoczynek może się odbyć wyłącznie po umieszczeniu zgłoszenia wypoczynku w bazie wypoczynku.

Organizator ma obowiązek zgłosić wypoczynek w okresie ferii zimowych oraz zimowej przerwy świątecznej – od dnia 1 października w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą – nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami społecznymi organizator wypoczynku może zgłosić kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku po upływie ww. terminów terminu, nie później jednak niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

Przypominam o stosowaniu nowego wzoru karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. 2021 r. poz. 1548). Karta kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku dzieci i młodzieży nie może być kopią lub przekazana pocztą elektroniczną – zawsze musi mieć formę papierową, zawierać odręczny podpis, jak również bez możliwości jej modyfikacji. Odręczny podpis na karcie może złożyć rodzic, rodzice lub opiekun prawny uczestnika. Rozwiązanie takie przyjęto ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas zorganizowanego wypoczynku

Organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży dodatkowo ma obowiązek sprawdzenia w Rejestrze Sprawców  Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) z dostępem ograniczonym,  przed zatrudnieniem kadry, czy osoby w nim nie figurują. Obowiązek ten wynika z przepisu art. 21 ustawy z  dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym ( Dz. U. 2020 r. poz. 152 z 2022 r. poz. 1700).

Proszę o poprawne nanoszenie w bazie wypoczynku nazw powiatów. Po wpisaniu kodu pocztowego, nazwa województwa oraz powiatu wypełnia się automatycznie. W przypadku kodu 84-230, do którego przypisany jest więcej niż jeden powiat, tj. wejherowski i pucki, organizator musi samodzielnie wprowadzić w polu „powiat” właściwą nazwę powiatu. W przypadku błędnych zapisów w bazie, zgłoszenia organizowanych wypoczynków nie będą widoczne dla odpowiednich służb.

Rodzice/Opiekunowie

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.

Każdy organizator wypoczynku może samodzielnie wydrukować swoje potwierdzenie o zgłoszonym wypoczynku w celu okazania lub udostępnienia rodzicowi/opiekunowi.

Rodzice/Opiekunowie mogą zgłaszać nieprawidłowości dotyczące np. braku zapewnienia właściwej opieki, bądź niezapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży na adres mailowy: wypoczynek@kuratorium.gda.plkuratorium@kuratorium.gda.pl  bądź telefonicznie 58/ 322-29-31.

Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEiN i organizacja wypoczynku – zima 2022/2023

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEiN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

link: https://www.kuratorium.gda.pl/komunikat-ferie-zimowe-2023-rok/