1 MAJ  - Święto pracy

Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku.

Dzień 1 maja zwany jest  Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

W niektórych miastach wciąż organizuje się pochody pierwszomajowe dla uczczenia Święta Pracy.

Święto pracy, które przypada  jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje będą tego dnia nieczynne, podobnie jak większość sklepów i punktów usługowych.

2 MAJ : Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały.

Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i obecnie Andrzeja Dudę.

3 MAJ - Święto konstytucji

Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

3 maja jest to także dzień wolny od pracy. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest także poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

4 MAJ - DZIEŃ STRAŻAKA

Zachęcamy do bejrzenia filmików edukacyjnych ( poniższy link) gdzie dzieci dowiedzą się jakie są znaki ewakuacyjne, zasady bezpiecznej ewakuacji i co robić kiedy się pali.

Filmiki edukacyjne - Dzień Strażaka

Drogie dzieci nasza kochana Pani Ewa przesyła pozdrowienia i małą niespodziankę - J. Tuwim - wierszyki dla dzieci

Data dodania: 2017-01-12 21:25:49
Data edycji: 2020-05-17 20:26:01